Gündem

Probiyotik Nedir?

Sindirim sisteminde problem yaşayan kişiler için büyük önem arz eden probiyotik, genellikle takviye olarak kullanılır. Gastrointestinal hastalıkların tedavisinde, alerjik durumlarda ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde destek sağlayan probiyotik nedir nelerde bulunur ve nasıl kullanılır?

Probiyotik

Başta sindirim sistemi olmak üzere genel sağlık üzerinde yararlı etkilere sahip olan maya ve bakterilere probiyotik denir. Bağırsak florasında milyonlarca zararlı ve yararlı bakteri vardır. Yararlı olan bakteri türleri arasında Bifidobacterium, Lactobacillus ve Streptococcus grupları yer alıyor. Sindirim için önemli bir görev üstlenen bu organizmalar zararlı bakterilerin ve patojenlerin sayısını dengelemektedirler. Yaşam kalitesini artıran bu canlı mikroorganizmalar birçok doğal gıdada bulunur.

Probiyotik Neye Yarar?

Bağırsak sağlığı üzerinde etkili olduğu bilinen probiyotikler genel sağlığı koruyan önemli ajanların başında gelir. Sindirim sistemini düzenleyerek vücudun besinlerden yararlanma oranını artırır. Dolaylı olarak tüm doku ve sistemleri korur. Bu sayede hastalıklara karşı direnç sağlayan bağışıklık sistemi desteklenmiş olur.

Probiyotiğin Faydaları

Probiyotiklerin en temel faydası sindirim sistemini düzenleme özelliği taşımasıdır. Bağırsaktaki bakteri dengesi probiyotik sayesinde korunur. Bu da vücutta birçok olumlu etkinin görülmesini sağlar.

Probiyotiklerin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bağışıklık sistemini destekler
  • Zararlı bakterileri baskılar
  • Yararlı bakterilerin artmasını sağlar
  • Sindirim sistemini destekler
  • Seratonin salınımını artırarak ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterir
  • Alerjik durumların gelişmesini önler
  • Egzama şiddetini azaltır
  • İshali önler

Probiyotiğin tüm bu faydalarından yararlanabilmek için düzenli olarak alınması gerekir. Yararlı bakterileri içeren doğal gıdaların günlük diyete eklenmesi de son derece önemlidir.

Probiyotik Nasıl Kullanılır?

Yararlı bakterileri dondurulup kururtulmuş halde piyasada bulmak mümkündür. Ağız yoluyla alınan bu takviye ürünler kapsül, tablet ya da toz halinde satılmaktadır. Sindirim sisteminde ıslanıp aktif hale gelirler. Günlük doz alımı ise doktor kontrolünde yapılır. Oluşabilecek yan etkileri en aza indirmek için yemekten sonra probiyotik alınması önerilir.

Probiyotik İçeren Besinler

Probiyotik ilaç sektörü dışında doğal besinlerle de alınabilir. Mayalanma veya fermantasyon yöntemiyle yapılan doğal gıdalarda bol miktarda bulunur. Salatalık ve lahana turşusu başta olmak üzere doğal turşular probiyotik açısından zengindir. Mozerella peyniri, yoğurt, yayık ayranı ve kefir de probiyotiklerin yoğun bulunduğu doğal besinlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir